Ev Tedavisi İle Öksürüğü Geçirmek Mümkün mü?

Ev Tedavisi İle Öksürüğü Geçirmek Mümkün mü?

Öksürük aslında bir hastalık değil çeşitli sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Bu nedenle öksürük başladığı anda önlemi alınmalıdır. Geniz akıntısı veya akciğer enfeksiyonları öksürüğe neden olabilir. Bunun yanı sıra solunan havanın kirli oluşu da öksürüğü yaratır. Öksürük eğer önlemi alınmaz ise öksürük krizlerine dönüşebilir. Bu krizler kişilerde şiddetli baş ağrıları, halsizlik hatta bayılmaya bile yol açabilir.

Öksürük İçin Bitki Çayı

Zencefil, nane, ıhlamur ve ada çayı öksürüğe iyi gelen çaylardır. Etkisi daha fazla olması için kaynamış olan suya bir fincan için bir tatlı kaşığı bitki eklenir ağzı kapatılıp demlenmeye bırakılır. İçmeden önce bal ile tatlandırmanız hem öksürük etkisiyle tahriş olan boğazınıza iyi gelecek , ağrıyı azaltacaktır.

Öksürüğü Hafifletecek Yöntemler

Orta boy bir soğan ile bal karıştırıp bekletilip tüketilmesi öksürüğü hafifletecek yöntemlerdendir. Sıcak duş alınması ve bulunan ortamın nemli ve sıcak tutulması mukus salgısının kuruluğunu önleyecektir. Solunum yollarının daha rahat olmasıyla öksürme şiddeti düşer. Aynı zamanda alınan gıdaların küçük olması yutkunmayı ne kadar hafife indirirse yine iyileşme süreci buna bağlı olarak kısalacaktır.

Eğer öksürük balgam ile birlikte ise çözüm daha da zor olabilir. Öncelikle intihapla olan bu sıvının atılması gerekir. Atılmadığı sürece öksüren kişinin ateşi artabilir, ağrısı artabilir ve öksürük şiddeti buna bağlı olarak daha fazla olacaktır. Balgam sökücü olarak evde hazırlayacağınız elma çayı ve bal karışımı öncelikle balgam temizleyecektir. Sonrasında öksürüğünüz daha hızlı iyileşir. Bu çözüm yollarına rağmen hala öksürük şiddeti yüksek veya solunum güçlükleri başlamış ise muhakkak bir doktor kontrolünde ilaç alınmalıdır. İhmali doğrultusunda daha şiddetli enfeksiyon ile solunum güçleşebilir. Buda doğrudan ileri derece hastalıklara neden olabilir.